FFA.3E.306.CLAK15
LEMO
Product No:
FFA.3E.306.CLAK15
Manufacturer:
LEMO
Description:
Circular Metal
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Series 3E
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation A
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.555" ~ 0.591" (14.10mm ~ 15.00mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets and Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass, Bronze
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions 6
Shell Size - Insert 306
Current Rating (Amps) 14A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C