FFA.3E.312.CLAC65
LEMO
Product No:
FFA.3E.312.CLAC65
Description:
CONN CIRC PLUG 12P GOLD SLDR CUP
Shielding Shielded
Orientation Keyed
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.240" ~ 0.256" (6.10mm ~ 6.50mm)
Primary Material Metal
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number FFA
Number of Positions 12
Shell Size - Insert 312
Current Rating (Amps) 8A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C