FFA.3S.304.CLAC72Z
LEMO
Product No:
FFA.3S.304.CLAC72Z
Description:
CONN CIRC PLUG 4P GOLD SLDR CUP
Color Silver
Series 3S
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.228" ~ 0.283" (5.80mm ~ 7.20mm)
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FFA
Number of Positions 4
Shell Size - Insert 304
Current Rating (Amps) 18A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C