FFA.3S.305.CLLC87
LEMO
Product No:
FFA.3S.305.CLLC87
Description:
Circular Metal
Color Silver
Series 3S
Shielding Shielded
Orientation A
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.287" ~ 0.343" (7.30mm ~ 8.70mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 5
Shell Size - Insert 305
Current Rating (Amps) 19A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C