FFA.3S.312.CLAC97
LEMO
Product No:
FFA.3S.312.CLAC97
Description:
CONN CIRC PLUG 12P GOLD SLDR CUP
Color Silver
Series 3S
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.346" ~ 0.382" (8.80mm ~ 9.70mm)
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FFA
Number of Positions 12
Shell Size - Insert 312
Current Rating (Amps) 8A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C