FFA.3S.314.CLAC72
LEMO
Product No:
FFA.3S.314.CLAC72
Description:
CONN CIRC PLUG 14P GOLD SLDR CUP
Shielding Shielded
Orientation Keyed
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.228" ~ 0.283" (5.80mm ~ 7.20mm)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FFA
Number of Positions 14
Shell Size - Insert 314
Current Rating (Amps) 7A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C