FFA.3Y.430.CTAC42
LEMO
Product No:
FFA.3Y.430.CTAC42
Description:
Circular Metal
Color Silver
Series 3Y
Shielding Shielded
Orientation A
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.102" ~ 0.165" (2.60mm ~ 4.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Voltage Rating -
Insert Material Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 1
Shell Size - Insert 430
Current Rating (Amps) 15A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C