FFB.1S.405.CLAC57
LEMO
Product No:
FFB.1S.405.CLAC57
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN PLUG MALE 1P GOLD SLDR CUP
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Series 1S
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation Keyed
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.205" ~ 0.224" (5.20mm ~ 5.70mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FFB.1S
Number of Positions 1
Shell Size - Insert 405
Current Rating (Amps) 8A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C