FFB.1S.405.CTAC42
LEMO
Product No:
FFB.1S.405.CTAC42
Color Silver
Series 1S
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm)
Voltage Rating -
Insert Material Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FFB.1S
Number of Positions 1
Shell Size - Insert 405
Current Rating (Amps) 4A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C