FFB.1S.405.CTLC42
LEMO
Product No:
FFB.1S.405.CTLC42
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN PLUG FMALE 1P GOLD SLDR CUP
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Series 1S
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation Keyed
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Shell Size, MIL -
Contact Material Bronze
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FFB.1S
Number of Positions 1
Shell Size - Insert 405
Current Rating (Amps) 8A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C