FFB.2S.408.CTAC52
LEMO
Product No:
FFB.2S.408.CTAC52
Color Silver
Series 2S
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FFB.2S
Number of Positions 1
Shell Size - Insert 408
Current Rating (Amps) 10A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C