FFB.3S.140.CTAC10
LEMO
Product No:
FFB.3S.140.CTAC10
Color Silver
Series 3S
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.394" (10.00mm)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FFB.3S
Number of Positions 1
Shell Size - Insert 140
Current Rating (Amps) 43A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C