FFG.1B.304.CYCD62Z
LEMO
Product No:
FFG.1B.304.CYCD62Z
Description:
CONN PLUG MALE 4POS GOLD CRIMP
Color Silver
Series 1B
Orientation G
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FFG.1B
Number of Positions 4
Shell Size - Insert 304
Current Rating (Amps) 10A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C