FFG.1T.308.CYCC45Z
LEMO
Product No:
FFG.1T.308.CYCC45Z
Description:
Circular Metal
Color Silver
Series 1T
Orientation G
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.161" ~ 0.177" (4.10mm ~ 4.50mm)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 8
Shell Size - Insert 308
Current Rating (Amps) 5A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C