FFG.2B.319.CYCD62Z
LEMO
Product No:
FFG.2B.319.CYCD62Z
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Series 2B
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation G
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FFG.2B
Number of Positions 19
Shell Size - Insert 319
Current Rating (Amps) 5A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C