FFG.2B.332.CLAD92Z
LEMO
Product No:
FFG.2B.332.CLAD92Z
Description:
Circular Metal
Color Silver
Series 2B
Orientation G
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.323" ~ 0.362" (8.20mm ~ 9.20mm)
Shell Size, MIL -
Contact Material Bronze
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 32
Shell Size - Insert 332
Current Rating (Amps) 1.5A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C