FFP.2S.308.CLAC52
LEMO
Product No:
FFP.2S.308.CLAC52
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN CIRC PLUG 8P GOLD SLDR CUP
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Series 2S
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation Keyed
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets and Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass, Bronze
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FFP.2S
Number of Positions 8
Shell Size - Insert 308
Current Rating (Amps) 9A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C