FFP.3S.312.CLAC72
LEMO
Product No:
FFP.3S.312.CLAC72
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN CIRC PLUG 12P GOLD SLDR CUP
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Series 3S
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation Keyed
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.228" ~ 0.283" (5.80mm ~ 7.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets and Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass, Bronze
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FFP.3S
Number of Positions 12
Shell Size - Insert 312
Current Rating (Amps) 8A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C