FFR.0S.405.CLAE33
LEMO
Product No:
FFR.0S.405.CLAE33
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN PLUG MALE 1P GOLD SLDR CUP
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Series 0S
Package Bulk
Features -
Shielding Shielded
Orientation Keyed
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.102" ~ 0.130" (2.60mm ~ 3.30mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FFR.0S
Number of Positions 1
Shell Size - Insert 405
Current Rating (Amps) 4A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C