FFR.1S.408.CLAE46
LEMO
Product No:
FFR.1S.408.CLAE46
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN PLUG MALE 1P GOLD SLDR CUP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 95
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Series 1S
Package Bulk
Features -
Shielding Shielded
Orientation Keyed
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.157" ~ 0.181" (4.00mm ~ 4.60mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FFR.1S
Number of Positions 1
Shell Size - Insert 408
Current Rating (Amps) 6A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C