
onsemi
Product No:
FFSH30120A-F155
Manufacturer:
Package:
TO-247-2
Batch:
-
Description:
DIODE SIL CARB 1.2KV 46A TO247-2
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
15.5515
15.5515
10
13.69805
136.9805
30
12.587186
377.61558
90
11.846814
1066.21326
240
11.476636
2754.39264
450
10.736178
4831.2801
960
9.847681
9453.77376
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Speed | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Technology | SiC (Silicon Carbide) Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-2 |
| Product Status | Active |
| Capacitance @ Vr, F | 1740pF @ 1V, 100kHz |
| Supplier Device Package | TO-247-2 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 0 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200 µA @ 1200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 46A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.75 V @ 30 A |