FFY.00.113.CTAC42Z
LEMO
Product No:
FFY.00.113.CTAC42Z
Manufacturer:
LEMO
Description:
Circular Metal
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Series 00
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation Y
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.130" ~ 0.165" (3.30mm ~ 4.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 1
Shell Size - Insert 113
Current Rating (Amps) 8A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C