FGA.0B.302.CLAD42
LEMO
Product No:
FGA.0B.302.CLAD42
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Series 0B
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation A
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FGA.0B
Number of Positions 2
Shell Size - Insert 302
Current Rating (Amps) 10A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C