FGA.0B.303.CYCD32Z
LEMO
Product No:
FGA.0B.303.CYCD32Z
Manufacturer:
LEMO
Description:
Circular Metal
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Series 0B
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation A
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.087" ~ 0.126" (2.20mm ~ 3.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass, Bronze
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 3
Shell Size - Insert 303
Current Rating (Amps) 8A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C