FGA.0B.303.CYCD52Z
LEMO
Product No:
FGA.0B.303.CYCD52Z
Description:
CONN PLUG MALE 3POS GOLD CRIMP
Orientation A
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FGA.0B
Number of Positions 3
Shell Size - Insert 303
Current Rating (Amps) 8A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C