FGA.0B.305.CYCD56
LEMO
Product No:
FGA.0B.305.CYCD56
Description:
CONN PLUG MALE 5POS GOLD CRIMP
Orientation A
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.209" ~ 0.220" (5.30mm ~ 5.60mm)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Base Product Number FGA.0B
Number of Positions 5
Shell Size - Insert 305
Current Rating (Amps) 6.5A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C