FGA.0B.306.CYCD52
LEMO
Product No:
FGA.0B.306.CYCD52
Description:
Circular Metal
Color Silver
Series 0B
Orientation A
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Shell Size, MIL -
Contact Material Bronze
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 6
Shell Size - Insert 306
Current Rating (Amps) 2.5A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C