FGA.0K.312.CLAC45Z
LEMO
Product No:
FGA.0K.312.CLAC45Z
Color Silver
Series 0K
Orientation A
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.161" ~ 0.177" (4.10mm ~ 4.50mm)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions 12
Shell Size - Insert 312
Current Rating (Amps) 1.5A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C