FGA.1B.302.CYBD42Z
LEMO
Product No:
FGA.1B.302.CYBD42Z
Description:
Circular Metal
Orientation A
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.122" ~ 0.165" (3.10mm ~ 4.20mm)
Shell Size, MIL -
Contact Material Bronze
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 2
Shell Size - Insert 302
Current Rating (Amps) 15A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C