FGA.1B.308.CYCD72Z
LEMO
Product No:
FGA.1B.308.CYCD72Z
Description:
CONN PLUG MALE 8POS GOLD CRIMP
Orientation A
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Base Product Number FGA.1B
Number of Positions 8
Shell Size - Insert 308
Current Rating (Amps) 5A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C