FGA.1B.316.CLAD52Z
LEMO
Product No:
FGA.1B.316.CLAD52Z
Description:
CONN PLUG MALE 16P GOLD SLDR CUP
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Base Product Number FGA.1B
Number of Positions 16
Shell Size - Insert 316
Current Rating (Amps) 1.5A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C