FGA.1K.314.CLAC65Z
LEMO
Product No:
FGA.1K.314.CLAC65Z
Description:
CONN PLUG MALE 14P GOLD SLDR CUP
Orientation A
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.240" ~ 0.256" (6.10mm ~ 6.50mm)
Base Product Number FGA.1K
Number of Positions 14
Shell Size - Insert 314
Current Rating (Amps) 2A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C