FGA.2B.302.CLAD62Z
LEMO
Product No:
FGA.2B.302.CLAD62Z
Description:
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Orientation A
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Base Product Number FGA.2B
Number of Positions 2
Shell Size - Insert 302
Current Rating (Amps) 25A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C