FGA.2B.312.CLAD62Z
LEMO
Product No:
FGA.2B.312.CLAD62Z
Description:
CONN PLUG MALE 12P GOLD SLDR CUP
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FGA.2B
Number of Positions 12
Shell Size - Insert 312
Current Rating (Amps) 7A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C