FGA.2B.312.CLAD72Z
LEMO
Product No:
FGA.2B.312.CLAD72Z
Description:
CONN PLUG MALE 12P GOLD SLDR CUP
Orientation A
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Base Product Number FGA.2B
Number of Positions 12
Shell Size - Insert 312
Current Rating (Amps) 7A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C