FGA.2B.316.CLAD72
LEMO
Product No:
FGA.2B.316.CLAD72
Description:
Circular Metal
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass, Bronze
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 16
Shell Size - Insert 316
Current Rating (Amps) 6A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C