FGA.2B.318.CLAD99
LEMO
Product No:
FGA.2B.318.CLAD99
Description:
CONN PLUG MALE 18P GOLD SLDR CUP
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.362" ~ 0.390" (9.20mm ~ 9.90mm)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FGA.2B
Number of Positions 18
Shell Size - Insert 318
Current Rating (Amps) 5.5A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C