FGA.2B.319.CLAD62Z
LEMO
Product No:
FGA.2B.319.CLAD62Z
Description:
CONN PLUG MALE 19P GOLD SLDR CUP
Color Silver
Series 2B
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FGA.2B
Number of Positions 19
Shell Size - Insert 319
Current Rating (Amps) 5A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C