FGA.2B.319.CYCD99Z
LEMO
Product No:
FGA.2B.319.CYCD99Z
Description:
Circular Metal
Orientation A
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.362" ~ 0.390" (9.20mm ~ 9.90mm)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass, Bronze
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 19
Shell Size - Insert 319
Current Rating (Amps) 5A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C