FGA.2K.305.CYBC25
LEMO
Product No:
FGA.2K.305.CYBC25
Color Silver
Series 2K
Orientation A
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.083" ~ 0.098" (2.10mm ~ 2.50mm)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass, Bronze
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 5
Shell Size - Insert 305
Current Rating (Amps) 14A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C