FGA.2T.310.CYCC65Z
LEMO
Product No:
FGA.2T.310.CYCC65Z
Color Silver
Series 2T
Orientation A
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.240" ~ 0.256" (6.10mm ~ 6.50mm)
Shell Size, MIL -
Contact Material Bronze
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions 10
Shell Size - Insert 310
Current Rating (Amps) 8A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C