FGA.3B.322.CLAD92
LEMO
Product No:
FGA.3B.322.CLAD92
Manufacturer:
LEMO
Description:
Circular Metal
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Series 3B
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation A
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.303" ~ 0.362" (7.70mm ~ 9.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Bronze
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 22
Shell Size - Insert 322
Current Rating (Amps) 1.5A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C