FGB.00.303.CLAD27
LEMO
Product No:
FGB.00.303.CLAD27
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN PLUG MALE 3P GOLD SLDR CUP
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Series 00B
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation B
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.087" ~ 0.106" (2.20mm ~ 2.70mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FGB.00.303
Number of Positions 3
Shell Size - Insert 303
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C