FGB.0K.312.CLAC45Z
LEMO
Product No:
FGB.0K.312.CLAC45Z
Manufacturer:
LEMO
Description:
Circular Metal
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Series 0K
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation B
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.161" ~ 0.177" (4.10mm ~ 4.50mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 12
Shell Size - Insert 312
Current Rating (Amps) 1.5A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C