FGB.2B.310.CYCD62Z
LEMO
Product No:
FGB.2B.310.CYCD62Z
Description:
Circular Metal
Orientation B
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 10
Shell Size - Insert 310
Current Rating (Amps) 8A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C