FGB.2B.316.CLAD62Z
LEMO
Product No:
FGB.2B.316.CLAD62Z
Description:
CONN PLUG MALE 16P GOLD SLDR CUP
Orientation B
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Base Product Number FGB.2B
Number of Positions 16
Shell Size - Insert 316
Current Rating (Amps) 6A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C