FGC.0B.305.CYCD56
LEMO
Product No:
FGC.0B.305.CYCD56
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN PLUG MALE 5POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Series 0B
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation C
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.209" ~ 0.220" (5.30mm ~ 5.60mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FGC.0B
Number of Positions 5
Shell Size - Insert 305
Current Rating (Amps) 6.5A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C