FGC.1B.308.CLAD62
LEMO
Product No:
FGC.1B.308.CLAD62
Description:
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Base Product Number FGC.1B
Number of Positions 8
Shell Size - Insert 308
Current Rating (Amps) 5A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C