FGC.1B.314.CLAD62Z
LEMO
Product No:
FGC.1B.314.CLAD62Z
Description:
CONN PLUG MALE 14P GOLD SLDR CUP
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Base Product Number FGC.1B
Number of Positions 14
Shell Size - Insert 314
Current Rating (Amps) 2A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C