FGC.1K.303.CYKC65E
LEMO
Product No:
FGC.1K.303.CYKC65E
Description:
CONN PLUG MALE 3POS GOLD
Color Silver
Series 1K
Orientation C
Termination -
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.240" ~ 0.256" (6.10mm ~ 6.50mm)
Shell Size, MIL -
Contact Material Alumel, Chromel
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number FGC.1K
Number of Positions 3
Shell Size - Insert 303
Current Rating (Amps) 12A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C